Pecka

05.07.2018

Bývaly doby, kdy se mě na názor ptal ministr. Dneska si nejsem jistá, jestli má smysl cokoliv říkat, přestože jsem v místnosti jediná "od fochu". Co se mezi tím stalo!? Měla jsem děti. Přesněji rodila jsem děti, kojila, přebalovala a takové ty věci. A podotýkám, že jsem si nedopřála několikaletou (výhradně) mateřskou pauzu, neříkala jsem věty jako "rostou nám zuby a už chodíme", tematicky jsem se neomezila (výhradně) na zdravotní, růstová a fekální témata, ani jsem se nezapojila do zuřivé soutěže o nejprogresivnější batole na dětském hřišti. 

Po celou dobu jsem tak trošku pracovala, vzdělávala se a potkávala i bezdětné lidi. Čímž nepopírám, že by mateřství nemělo devastující vliv i na můj mozek (v zanedbatelné míře pochopitelně) a že by se děti nestaly součástí mého světa, tudíž o nich přirozeně tu a tam něco utrousím. 

Nicméně výsledek je takový, že můj odborný kredit je v háji, moje odměna se propadla pod hranici důstojnosti a zájem o mé služby je v plenkách. A co teď s tím? 

Tak mohla bych fňukat, nadávat na systém, psát pojednání o tom, že když jste bezdětná, jste pro okolí kariéristická mrcha a když jste dětná, jste pro okolí nemožná slípka (tak zhruba), mohla bych se poohlédnout po manželovi 2.0.... Zajisté bych vymyslela ještě spoustu sebe-destruktivních strategií. Ale ono by to nejspíš nefungovalo. Nezměnilo se totiž nic mimo mě, změnilo se mé vnímání mé samé a tím i má sebeprezentace. Změnil se můj svět a mé priority. Získala jsem hromadu lásky a nový rozměr, ztratila jsem (už tak dost vratkou) sebejistotu... a schopnost udržet myšlenku, ehm. 

Tak uvědomění bychom měli, ale co teď s tím? Autorskou zkratkou (ve skutečnosti proběhly fáze zoufalství, sebelítosti, beznadějného vzteku i nadějeplné euforie, vzepětí aktivity, úpadku do marnosti, pokusů a omylů, vzletů a pádů) - nakopat pochybnosti o sobě do zadních partií, zahodit ostych, láskyplně obejmout tu nejistou profesionální část mého já, lehce pozměnit rétoriku a přestat se schovávat v závětří, kdy se nechám "najímat" a za mrzký peníz dodávám služby pro projekty někoho jiného. Vymyslet něco nového, něco svého, něco smysluplného, něco, co mě bude bavit a bude to fungovat a budu tomu věřit a bude to prostě PECKA!

https://www.facebook.com/PECKA.pocit.ze.sebe/

Petra Krainová

https://petra-krainova-koucka.webnode.cz