Ozdravná a zkrášlující síla moře

24.06.2018

Čím vším nám může být moře blahodárné? Moře přináší věčné poklady, které nás zregenerují na těle i duši. Ozdraví nás a zkrášlí nás... Posuďte sami:

Moře obsahuje minerály a stopové prvky - sodík, draslík, vápník, hořčík, železo, jód, brom a další, které tělo nabíjejí a posilují jeho rovnováhu, protože pronikají pokožkou a následně stimulují látkovou výměnu organismu a krevní oběh. Zejména jód kladně ovlivňuje funkci štítné žlázy, brom pak léčí nervové poruchy.

A jistě všichni z vlastní zkušenosti známe rychlejší hojení ran u moře, neboť mořská voda je antibakteriální. Moře skvěle léčí lupenku, ekzémy a další kožní choroby. A nejen každý astmatik na sobě moc dobře pociťuje, jak mořský vzduch působí léčivě na dýchací cesty. Je totiž nasycen mořskou solí, která je protizánětlivá a působí na uvolňování hlenů. Také se v mořském vzduchu nachází jen malé množství pylů a alergenů, proto je pobyt u moře vhodné prostředí pro alergiky.

Mořské prostředí podporuje schopnost soustředit se, navozuje vnitřní pohodu a odbourává vyčerpání organismu. U moře se lidé totiž zcela přirozeně uvolní pomocí jeho rytmů, vůně a v bezprostředním sepjetí s přírodou. 

A samozřejmě procházky po pláži obohacují i společné vztahy, kdy si lidé povídají a mají k sobě blíže. A jistě všichni milujeme romantické západy slunce u moře či jiné romatické, ovlažující a nezapomunetlné zážitky. 

A nelze nevzpomenout, že slunce nám dobíjí baterky, a pobyt na slunci nám tak posiluje obranyschopnost organismu.

Koupání v moři představuje velikou očistu. "Mnoho starých duchovních tradic silně věří v účinnost slané koupele. V Indonésii používají následující rituál k očistě člověka trpícího negativními vlivy: noří ho po sedm za sebou následujících dní celého do moře. Věří, že moře má mocné neutralizační účinky pro celou škálu nemocí způsobených nerovnováhou v duchovním vybavení člověka. Krystali obsažené v mořské vodě jsou výtečné pro očistu aurového pole... Voda na neznečištěných plážích je jako vysoké hory. Jejich energie je čistá a velmi účinná." (Lillian Too, Feng-šuej, Knižní klub 2010)

Zanechme proto v moři veškeré starosti, ať se tam rozpustí. A můžeme i při pobytu u moře třeba snáze odpustit někomu to, co odpustit potřebujeme. Pokud máte chuť, udělejte si malou imaginaci na mořském břehu - představujte si člověka, kterému chcete odpustit. A představujte si, jak tomu člověku říkáte, za co mu odpouštíte a on jak s vděčností toto vaše odpuštění přijímá! Vnímejte váš příjemný a úlevný pocit! Nechte do vaší představy vstoupit mořský vánek, který s radostí odnáší křivdy... Užijte si ten pocit klidného očištění!

Odpustit znamená doslova VY-PUSTIT. Když vypustíme, pustíme, co nás tíží, je to vždy pro naše nejvyšší dobro. A k další očistě, k vypuštění a oproštění se od záležitostí, které nás tíží, nám skvěle může posloužit také krátká imaginace uvedená níže:

Imaginace očistného moře

Představte si záležitost, která vás trápí a odevzdejte ji s důvěrou moři.     Pokud zrovna u moře nejste, buď si moře představte dle své fantazie nebo si vybavte nějaké nádherné mořské místo, kde jste v minulosti pobývala. Následujte ve své představě obraz, jak se od vás nechtěná záležitost vzdaluje, jak je nesena vlnami moře od vás pryč a jak se časem vypařuje ve formě páry vzhůru k nebi a tam se celá očistí a přerodí v kapičky deště, které jsou blahodárné. Dejte si dost času. Nespěchejte! Celá záležitost se také může přerodit do nějakého jiného přírodního úkazu, třeba do slunečního nebo měsíčního svitu. Záleží jen na vaši fantazii, které obrazy jsou vám nejbližší. Přeji mnoho úlevných zážitků!

A také s přáním krásného pobytu u moře Jitka Nesnídalová