Domov jako tančení sál naší duše...

18.07.2018

Téma domova je z mého pohledu provoněné láskou, klidem a pochopením. Kolikrát ale člověk ve svém srdci skutečně procítí vděčnost za svůj domov? Toho tolik pro nás dělá, splňuje, vytváří! Především nás ale ochraňuje. Domov je jako přístav, ve kterém kotvíme v bezpečí. Přičemž téma bezpečí je pro náš spokojený život velice klíčové. Ve své praxi psycholožky velmi často zjišťuji, že za mnohými psychickými trápeními stojí právě nedostatek pocitu bezpečí a nedůvěra v bezpečný "životní proud". Užijme si jej o to více právě doma! Protože náš domov je teplým místem, který do detailu známe a je náš! Je to naše útočiště, naše modlitebna, náš spánkový chrám a naše duše by v něm zkrátka měla tančit ve svém rytmu! Co říkáte?


Příjemná energie vašich slov

Jakou péči věnujete svému domovu? Necháváte v něm zaznívat negativní slova nebo v něm rozprostíráte příjemnou energii láskyplných slov o sobě či druhých? 


Spánková svatyně

Zvláště pak v noci je váš domov, dalo by se říci, očistným prostorem, ve kterém můžete bezpečně snít a zároveň nechat v sobě vaše životní záležitosti uzrávat či osvobozovat se od nich. Spánek je velmi důležitý pro váš tok životní energie. Je to jako když si dobíjíte baterky. Spánek tam, kde se necítíte dobře, jistě není kvalitní. Proto svému domovu skutečně přiznejte náležitou hodnotu! Nepodceňujte to, jak se v něm cítíte! Mnoho vám může tak zprostředkovat o vašem vlastním životě! Spíte doma dobře? Budíte se nebo nemůžete usnout? Jak se cítíte ve své ložnici? Máte pod postelí nepořádek? Máte v sobě nepořádek? Nebo svoji ložnici považujete za svatyni a také podle toho o ní pečujete?


Úcta jako cesta k harmonii

Náš domov působí na naši psychiku a stejně tak i my působíme naší psychikou na náš domov. Není nad to svému domovu děkovat a vědomě jej ctít. Ctít všechny věci, které doma máme a naopak zbytečně neschraňovat to, co by mohlo sloužit jiným a co jen zbytečně zabraňuje chodu energie. Zharmonizovat svůj domov je skvělou cestou k harmonii své duši.


Půda i sklep

Jedna moje klientka si léta plánovala, jak vyklidí půdu a tak se zavázala, že konečně po několikaletém odkládání půdu skutečně vyklidí. Přála bych vám vidět ty rozzářené oči, když přišla příště s pocitem čistého prostoru nad svou hlavou! Harampádí se hromadí, i když třeba pečlivě ukryté očím, ale prostor neoblafneme!:) A platí to i o sklepech! Kdysi jsme udělali úklid našeho sklepu a musím říct, že to mělo skutečně blahodárný vliv. Nejen že se člověk cítil dobře, že udělal záslužnou věc, že vyčistil, co se dalo, ale také zároveň jakoby v sobě uvolňoval myšlenkové nánosy, které mu k ničemu dobrému nepřispívají. Sklep je symbolický základ našeho života, a proto jej není radno podceňovat!


Sdílení domova a volání duše

Další moje klientka měla veliké potíže se spánekm. Nemohla v ložnici usnout a raději spala dlouho do noci v pokoji na gauči, kde se krčila, než se odhodlala přesunout do ložnice. Zavolala si i poradkyni feng-šuej, ale nakonec musela stejně s pravdou své duše ven - nemohla spát bok po boku vedle svého manžela, se kterým měla časté rozmíšky. S kým sdílíte svůj prostor? Všímejte si toho, po čem volá vaše duše a mějte odvahu jít právě touto cestou svého vnitřního já! Váš domov je pak skvělým zrcadlem toho, co se děje ve vašem životě a pokud byste rádi něco změnili, podívejte se s větší pozorností, kde co ve vašem domově skřípe...


Skořice nebo čerstvá květina

Stejně jako váš domov ochraňuje vás, ochraňujte zároveň i vy jej před špínou a rozbitými věcmi! Provoňte jej skořicí nebo čerstvou květinou! Nechte, ať k vám příjdou "víly a hraví skřítkové" a zkrátka hýčkejte v sobě i kolem sebe to, co máte rádi a co se vám líbí. Tak jste totiž v souladu se svojí vlastní podstatou! Partnerské vztahy, štěstí, zdraví, blahobyt, o tom všem vám jistě řekne váš domov, protože vy to říkáte každým dechem jemu! Přistupujte ke svému domovu jako ke svému jedinečnému paláci a přístavu bezpečí, klidu a míru a budete se tak více cítit i ve vaší duši!

Jitka Nesnídalová