Focení jako krásné poslání - rozhovor s úspěšnou fotografkou Alicí Hrubou

15.07.2018

Alice Hrubá je fotografka, krásná a šramantní dáma plná životní energie a má jedinečnou schopnost pořizovat nádherné fotografie.  

Nejdříve ze všeho bych ti, Alice, chtěla moc poděkovat za společné bezvadné focení, kde jsi zcela přirozeně svou osobností a již zmíněným šarmem navodila uvolněnou atmosféru. A samozřejmě velmi děkuji za příjmené fotografie, které vznikly a které jsou součástí mých webových stránek (www.jnesnidalova.cz). Mám je moc ráda! Dlouho jsem uvažovala, že se nechám takto profesionálně vyfotit, ale byla jsem z té představy trochu nervózní... Ovšem s tebou jsem si to opravdu vyloženě užila! Co tě na fotografování nejvíce baví?

Děkuji Ti, milá Jitko, za krásné intro! Na fotografování mě nejvíce baví ta energie, emoce a život. Také světlo jako nástroj, které je právě pro fotografii velká proměnná. Ale nejvíce mě baví ten proces, obzvláště s lidmi, když bděle, bezdyšně, nehybně číhám ten moment... komunikujeme jakoby nic a vznikne napojení a pak nastane ta hezká světelná situace a cvak. Tak právě toto, to když se to všechno tak hezky potká a je z toho obrázek. To jsem doslova okouzlena.

A jak jsi se k focení dostala?

Ani nevím, ta cesta byla delší... co si pamatuji, jsem byla fascinovaná krásnem, už jako malá, okatá a zvědavá, pořád jsem něco malovala a kutila... až asi po gymplu, to jsem si řekla: "hm, škola dobrá, ale k čemu?, chci se konečně něco naučit, něco rukama", následovalo pár rozmluv sama se sebou a bylo jasno. Koupila jsem si svou první zrcadlovku na film a začalo dlouho dlouhé krocení lamel clony v podobě rodea každodenní dokumentace, jak ten život šel - výlety, cesty, narozeniny. Teprve když jsem se stala maminkou, vrhla jsem se do toho po hlavě, propadla jsem tomu úplně... a pak mi můj milovaný muž koupil pořádné dělo s těmi správnými skly a já se stala posedlou. A od té doby jen a jen fotím a to nejen své bližné, ale i přátele a přátele přátel a děti a slavnosti... Tehdy se to potkalo.

Co považuješ v začátcích podnikání za nejdůležitější pro budoucí úspěch? Co ti osobně pomohlo? 

Podle mě je potřeba se otevřít, vnímat okolo, věřit v to, co dělám a s tou největší láskou pracovat a pracovat... s vděčností si to užívat a nevzdávat to. Co pomohlo mně? Určitě to bylo mateřství, všechno se tak nějak našlo k sobě, zklidnilo, zastavila jsem se a přišla pokora... tyto jemné věci mi to všechno nastartovaly, uvědomila jsem si, že to, co dělám, má smysl... Ale, stále se učím.

Jaké služby můžeš svým klientkám/klientům nabídnout?

Fotografuji převážně lidi, realizuji tedy portrétní fotografování lidí - momentů jejich životů, ať jde o rande, svatbu, křtiny či jiné sváteční příležitosti. Fotím také do rodiných alb a právě toto je mi velikou ctí - těhotné maminky, novorozce, dětičky a celé rodiny. Zaměřuji se i na boudoir a reportážní fotografii. Fotografování realizujeme dle přání - buď v ateliéru, exteriéru nebo u klientů. Snažím se poskytovat komplexní služby, aby zákazník neměl žádnou další práci. Nabízím líčení, hairstyling, konzultace. Když je potřeba spolupracuji se stylistkou. Po domluvě připravuji k tisku obrazy a fotoknihy vysoké kvality.

A o jaké z nich je doposud největší zájem?

Největší zájem zaznamenávám v rodinném focení. Dětičky, jakkoliv staré. Ono toto jediné má podle mě ten správný význam. Sama jsem dětmi obklopená. Ano, děti by se fotit měly a to pěkně:). Poslední dobou vzrůstá zájem o profilové fotografování, lidé pochopili, že tak je vnímají ostatní a je to součást image. Pak je zde kategorie a to ženy, focení boudoir.

Najdeme někde na internetu tvoje portfolio fotek?

Ano mé portfolio je zatím ještě trochu v pohybu a je vidět na: www.alicehruba.com

Jsi krásná žena - co bys doporučila ženám, aby také pečovaly o svoji krásu? Děkuji! To je otázka!? Pečovat? No snad kromě, v dnešní době hodně diskutované, sebelásky... a dobrých hydratačních krémů, bych určitě doporučila všem ženám jediné: najděte si jeden koníček, jedno hobby a na ten si dělejte čas. Dělejte prostě to, co máte rády, co vás táhne - je úplně jedno, co to je - a o tuto aktivitu si pečujte, tu si pěstujte, zajímejte se o ní, nenechte si ji vzít, žijte ji, kombinujte a milujte. Když si toto dovolíte, uvidíte zázraky. A vaše krása začne zevnitř zářit do vesmíruJ Prostě berte život jako hru, Muž si nevšimne naší nedokonalosti, dokud o ni samy nemluvíme. A to mi věřte... když se umí s grácií nosit. Ale určitě si všimne toho světýlka v nás. Jenže, kdo chce svítit, ten se musí nabíjet přeci.

Na otázky Jitky Nesnídalové odpovídala Alice Hrubá (www.alicehruba.com)