Jak a proč opatrovat naší paměť

11.07.2018

  • Pozor na přepracovanost!

Pokud jsme přepracovaní, mozek nemá jak regenerovat. Tedy správně řečeno - mozek, tělo ani naše mentální procesy. V takovém případě pak velmi přirozeně tělo i naše duše toto přetížení vyřeší tím, že neudržíme v paměti, co bychom rádi.


  • Nedostatek spánku

Spánek je jedním z nejdůležitějších faktorů při správném fungování naší paměti. Proto děti tak často spí, protože si při spánku mnoho záležitostí ukládají. Také se doporučuje studentům, když se něco naučí, hned poté spát. Náš mozek při spánku ukládá nové záležitosti tam, kam má. Pokud člověk nemá dobrý spánkový režim, ohrožuje nejen svojí paměť, ale i svoje zdraví fyzické i duševní!


  • A ovšem stres

Stres je opět dalším zásadním faktorem ovlivňující lidské zdraví jak na rovině duševní, tak samozřejmě i fyzické. To je dnes již potvrzeno mnoha vědeckými pokusy a důkazy. Stejně tak stres ovlivňuje i naší schopnost zapamatování si. Stejně jako v prvním bode při přepracovanosti (což je také stresem), mysl není schopná udržet dlouhodobě tolik podnětů a zapne "ochranný mechanismusm zapomínání".


  • Zapomínání z psychsomatického pohledu

Z psychosomatického hlediska můžeme říci, že zapomínání může také pramenit z nějaké rezistence vůči zaležitostem, které člověk zapomíná. Podvědomě se je snaží vytěsnit, neboť je v nich ukrytý nějaký rozporuplný pocit, konflikt či negativní pocit. V takovém případě je velmi užitečné podívat se, zda člověk nezapomíná pouze selektivně - tzn. zda se zapomínání nepojí pouze s určitou záležitostí. A v takovém případě jistě pomůže psycholog se společným pátráním po příčinách a řešení takového zapomínání.

Jitka Nesnídalová