Mami, co je to integrita?

31.07.2018

Mami, co je to integrita?

Sedíme v čekárně u dětské lékařky. Sedíme poměrně dlouho a lidí přichází poměrně hodně. Většina dospělých vstupujících do místnosti pozdraví a velká část z nich začne vzápětí dloubat své dítě (děti) do zad se slovy: "Neumíš pozdravit!? Řekni Dobrý den! Pozdrav!" A tak podobně. Já přemýšlím, proč nás naučili, že pozdravit při vstupu do čekárny u lékaře je nějak důležitější než všude jinde. Píše se někde, že ti "zdvořilejší budou uzdraveni"!? :)

Střih, běžný pracovní den, odvádím syna do školky. Cestou potkáváme desítky rodičů s dětmi. Všechny zdravíme. Přesněji já zdravím, dítě jak se mu zrovna chce a může (tzn. když kupříkladu není ponořen do výkladu o batmanovi). Vždycky se najde řada rodičů, kteří na pozdrav ani neodpovědí. A všichni vedle sebe mají své dítě (děti).

Jsem si jistá, že všichni mají důvod, od zahloubanosti, přes roztržitost až k hulvátství či nedostatku mentální kapacity. Všechny více či méně chápu a dál to neřeším.

Jen si říkám, kde se vzalo to přesvědčení, že chci-li "vychovat" zdvořilé dítě, pomohou mi k tomu bacily a dloubání do zad. Nebylo by lepší to prostě dělat a nechat děti, ať to "chytnou" od nás?

Petra Krainová

https://petra-krainova-koucka.webnode.cz