Milý rozhovor S Hankou Suberovou o kouzlu hormonální jógy

19.08.2018

Hana Suberová je lektorka hormonální jógy pro muže, ženy a pro diabetiky, učí krásné cvičení čchi-kung zářícího lotosu pro ženy a miluje život se vším, co přináší.

Hani, vzpomínám si na naše setkání, kdy jsi mě okouzlila svoji laskavostí a láskyplnou vášní pro jógu. Co tě přivedlo k józe?

Jíťo, to víš, že pamatuji. K józe mě přivedli mí rodiče a také bolesti zad již od dospívání. Hledala jsem něco, co není jen cvičení, ale propojuje i stránku mentální. A to byla právě jóga.

Je úžasné, že tvoje láska je zároveň i tvojí prací. Jak těžké byly začátky jakožto lektorky jógy? A co ti pomáhalo vytrvat ve svém snu?

Pro mě to rozhodnutí živit se tím, co mě baví, přišlo až později. Jelikož jsem vystudovala pedagogiku-německý jazyk, předpokládala jsem, že půjdu tím směrem. U učení jsem zůstala, moc mě baví, ale učím něco jiného:). Myslím, že to, co mi pomohlo k rozhodnutí byla i trošku lenost. Díky tomu, že učím, tak u pohybu zůstávám.

Jsi jednou z prvních lektorek hormonální jógy. Jak jsi se dozvěděla o hormonální józe a čím tě okouzlila?

To bylo docela legrační. Jógu jsem již několik let cvičila a pak přišla má kolegyně, Adéla Bavlšíková s tím, že bych mohla jít na její kurz. Měla jsem velmi bolestivou menstruaci a tak jsem to šla zkusit. Byla jsem nadšená. Jak mohla jedna dáma (Dinah Rodrigues) vymyslet tak úžasné a účinné cvičení. Hormonální jóga mi tolik pomohla. Často si to uvědomuji, kde bych možná byla bez ní.

Pravidelně zveš zmiňovanou zakladatelku hormonální jógy Dinah Rodrigues do Prahy, u které jsi také absolvovala výcvik pro lektorky hormonální jógy. Jak vznikl nápad organizovat tyto výcviky? Jaký má tato akce ohlas?

Jíťo, nápad vznikl tehdy u jedné mé studentky, teď již lektorky hormonální jógy. Nápadu jsme se s kolegyní Adélkou chopily a letos již potřetí Dinah přijela do Prahy.

Jak na tebe osobně zapůsobilo setkání s Dinah Rodrigues?

Dinah je jako maminka, babička a velká učitelka v jedné osobě. Je to okouzlující 91 letá dáma s úžasnou energií. Moc mě inspirovala a inspiruje. Tak trošku potají mi sdělila, že podle ní je život opravdu dlouhý. Věřím, že tu také ještě dlouho bude.

Zaznamenala jsi na sobě účinky hormonální jógy?

Ano, vlastně ani nevím, čím začít. Tehdy mi moc pomohla s menstruačními bolestmi. Uvědomuji si, že díky ní také odešel atopický ekzém, chronická rýma, mé tělo je více ženské na té fyzické, ale i mentální úrovni. Mám více energii a radost ze života. A jedna věc mě u cvičení stále drží a to je působení na hlavu. Vždy jsem měla problémy s migrénami, výpadky paměti, občas i zraku a jednou i řeči. To všechno cvičením ustoupilo a já jsem za to velmi vděčná.

Také vyučuješ meditačně pohybové cvičení Čchi kung zářícího lotosu pro ženy. Mohla bys nám více říci o tomto cvičení a třeba nás i pozvat na nějakou plánovanou akci?

Jíťo, děkuji, že se na čchi kung ptáš. Je to moje "srdcovka". Moc ráda ho učím. Cvičení je velice účinné na úrovni mentální, ale zároveň velmi krásně pracuje s tělem. Je to cvičení složené z poklepů, masáží, léčebných zpěvů a různých sestaviček, které pomáhají prohlubovat sebe-vnímání. Je to nádherné ženské cvičení. Pro mě je jeho výuka velká radost. A co se mi moc líbí, že je více méně pro všechny. Je třeba úžasným doplňkem při léčbě rakoviny a dalších onemocnění, která velice ovlivňují psychiku a samozřejmě i tělo. 9.11. mi začíná další třídenní prožitkový kurz, na který všechny srdečně zvu.

Děkujeme za pozvání a věřím, že se ženy sejdou v hojném počtu! Také bych ráda toto cvičení zkusila, třeba se tam všechny potkáme!:) Co máš ráda na své práci lektorky hormonální jógy?

Všechno:). Je to krásná práce se vším všudy.

Jak motivuješ ženy, aby vydržely tuto jógu praktikovat každý den, zvláště na začátku, tak jak doporučuje právě Dinah Rodrigues?

Jé, to je teď veselá otázka. Motivovat jsem již přestala. Myslím si, že ženy jsou dospělé a ve cvičení dostaly od Dinah veliký dar. Jak s ním ale naloží, to už musejí rozhodnout samy. Je ale pravda, že si přeji, aby cvičily. Asi největší inspirací a motivací pro ně je to, že to pomáhá tolika ženám, včetně mě.

Všimla jsem si, že sestava hormonální jógy není nikde ke zhlédnutí na youtube.com. Natáčení této sestavy není povolené? Proč se hormonální jóga pomocí veřejných videí více nešíří mezi ženy?

Ano, Dinah si nepřeje jiný způsob šíření, než je to ústní. Respektuji to. Důvodem je to, že cvičení skutečně vyžaduje dohled certifikované lektorky, nebo lektora.

Sama pro sebe cvičíš i jiný druh jógy? Nebo jsi "věrná" pouze hormonální józe i ve své, volném čase?

Ano, cvičím podle potřeby i jakousi kombinaci cviků, které mi dělají dobře. Říkám tomu pracovně autoterapeutická sestava. Vlastně je to od všeho, co jsem kdy dělala, něco. Cviky, dechová cvičení, poklepy, automasáže, ....

Co pozitivního ti jóga přinesla do života. Za co jsi jí vděčná?

Přinesla mi nový pohled na sebe a do sebe.

Je něco, co bys ráda vzkázala čtenářkám na závěr tohoto rozhovoru?

Přeji všem, ať najdou spokojenost ve všem, co právě mají a dělají!:)

Hani, děkuju moc za tvoje milá, něžná a povzbudivá slova!


Otázky pokldádala Jitka Nesnídalová

Více o Hance: www.jogahormonalni.cz