Plavková sezóna?

14.07.2018

Dietu jsem držela všeho všudy jednou za život. Od 13 do 33 let.

20 let soustavného omezování v jídle, občasných "úletů" (jako že si na Vánoce dopřejete cukroví) doprovázených výčitkami, fanatického cvičení bez radosti z pohybu, série hladovek. Moje kamarádky si myslely, že mám pevnou vůli. Přesnější název pro tento typ pevné vůle je PORUCHY PŘIJÍMÁNÍ POTRAVY (PPP), konkrétně bulimie. Pevná vůle doplněná o občasné zvracení a sérii jo jo efektů. A především o nenávist k vlastní osobě, o nevědomou snahu o eliminaci sama sebe, o přerod v někoho úplně jiného. 

Bulimie není o tom, že chcete shodit nějaká kila, tak vyzvracíte všechno, co sníte. Bulimie je o tom, že chorobně kontrolujete co, kde, kdy (a dokonce i s kým) jíte, většinou se trápíte hlady a pokud vám to občas ujede a "zahřešíte" si pečivem, tak vždycky vymyslíte způsob, jak ho dostat ven. Na prvním místě je kontrola váhy, přičemž ale to, jak vypadáte, je na celé věci to nejméně důležité. 

A jak se to tak stane? Můžete si namlouvat, že to, zda vy, nebo vaše dítě propadne sebedestruktivnímu chování, je záležitostí náhody, špatné společnosti, nebo zbloudilého genu. Nicméně vždycky platí, že co zasejeme, to sklidíme, jen se někdy zdráháme vidět souvislosti (pozor, není to ničí vina, stále mluvíme o souvislostech, zodpovědnost si za sebe a své kroky si neseme každý sám).

Vztah k sobě samým nám zprostředkovávají především naši rodiče (ano, odtud vítr vane, jak taky jinak) a to nejen tím, jak se chovají k nám, ale i tím, jak se chovají sami k sobě. Takže pokud si nevážíte sama sebe a svého těla, nebo jste "věčně na dietě" a občas prohodíte ke své dceři (ale zdaleka se to netýká jen dívek) poznámku o svých tlustých nohách, které po vás očividně zdědila, stavíte velmi slušný základ. Přihoďte ponižování, srovnávání a často opakujte, jak by vaše dcera (syn) měla být jiná, než jaká je a dostanete PPP. Nebo můžete přidat tlak na výkon a podmiňování lásky (jistě, že tě máme rádi, ale jen pokud vyhráváš a nosíš jedničky!) a šup, máme tady sebepoškozování, hit letošní sezony! A jejich nekonečné kombinace, a že jich je! Nedávno jsem kupříkladu četla, že odborníci objevili drunkorexii. Cha! Na to, že se dá celý den hladovět a večer pak k salátu poslat 2 lahve vína jsem přišla už před 20 lety. Ono vás to totiž krásně uvolní a přijdete si najednou celá taková přijatelná...

Tak jo, neodpustila jsem si sarkasmus sobě vlastní, ale věřte mi, že to rozhodně není sranda. Je to nemoc, a to velmi vážná. O to tady totiž jde - nikdy jsem nebyla tlustá, jen jsem se neměla ráda a ten špatný pocit obracela proti sobě. Celou tu hromadu vnitřní bolesti, nejistoty, strachu a totální osamělosti.

Nakonec jsem se i sama diagnostikovala (prostě jsem pochopila, že jsem dost v háji a že to nezvládám a jelikož hodně čtu, bylo mi jasné, která bije) a sama vyhledala odbornou pomoc, dokonce několikrát, nicméně "vyléčilo" mě až po letech vědomé a cílené praktikování sebepřijetí a sebelásky. A pořád jsem na cestě, naštěstí už spokojená (a to mám k milování o něco víc kil než v době od 13 do 33)

Celá ta léta jsem poslouchala jedovaté či rádobyhumorné poznámky o tom, jak jsem hloupá a povrchní (zvláštní je, že lidé obvykle nevědí, jak druhé podpořit, ale jak je ranit, vědí naprosto přesně), ale nikdy se mi nikdo nepokusil pomoct. Vím, jaké to je a vím, jak z toho ven. Většinou poznám, když se to děje a vím, že se to děje až děsivě často. Pokud se to děje i vám, věřte, že se máte kam obrátit.♥

Petra Krainová

https://petra-krainova-koucka.webnode.cz