Přesčasy? Ani za zlaté dukátky? Japonsko bravó!

14.09.2018

Moje kamarádka mi vyprávěla, jak pracovala v jedné společnosti a když se v 18 hod. někdo zvedl, že jde již domů (ačkoliv už 30 min. měl přesčas) druzí se na něj dívali velmi pohoršlivě, kam tak brzy odchází. Vždycky mě takové situace přivedou k přemýšlení o tom, proč se lidé naučili takto "fungovat"?

Proč hodnotí přesčasy jako něco ctnostného a potřebného? Nebo se prostě jen bojí řečí druhých a tak raději sedí s nimi do večera u počítačů? Nebo je to tak velká pracovní přetíženost a oni se prostě neozvou a nechají si to vše líbit?


Pro mne vždycky byla nejvyšší hodnota svoboda. A v takovém životě přesčasů svobodu tedy znatelně postrádám. Pamatuji si jako dnes, když jsem byla po škole na jednom z prvním pohovorů a tam mi "pan vedoucí" vysvětloval, že když jde pro něj někdo pracovat, vyžaduje jeho veškerý čas a ten člověk vůbec nemá prostor na svůj osobní život. Byla jsem zcela v šoku, jak něco takovému po někom vůbec může vyžadovat a ještě se u toho tvářil naprosto hrdě, jak to skvěle se svými zaměstnanci "vykoumal"... Tak tam jsem měla po této větě jasno, že s tímto pánem nikdy spolupracovat nechci. Tělo není uzpůsobené sedět celý den u počítače! Opravdu ne! Fyzioterapeuti říkají, že tělo má nejméně každých 20 min. změnit svoji polohu! A také pokud 8 hodin člověk sedí u počítače, pak se má hodinu hýbat!

A držím pěsti ke zkrácení pracovní doby! Jsem toho velký příznivec! Alespoň o 30 min, nejlépe o 60 min. Vždyť žijeme ve 21. století, proboha! A s délkou pracovní doby se nehýbalo po pěkných pár pátků.... Věřím, že lidé jsou naopak výkonnější, pokud mají čas na oddych. Během pracovní doby se moci zameditovat, zacvičit jógu, každých 10 min. či 15. min. oddychu člověka nesmírně regeneruje! A také velmi fandím práci z domova! Je toho tolik co v rámci pracovní kultury zlepšovat, že? O možnostech polovičních úvazků ani nemluvě!

V Japonsku to již dávno pochopili! Japonsko je v tomto směru můj velký vzor. Lidé tam pracovali a pracovali a pak měli SAMOZŘEJMĚ zdravotní potíže. A nyní po vypršení pracovní doby zazvoní zvonec po celém pracovišti a všichni MUSÍ odejít domů! Kdo by zůstal dostane pokutu! Bravó!

Jitka Nesnídalová